Εκδηλώσεις 2021-2022

«Inclusion through Arts»

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ΚΑ229 που έχει αναλάβει  το Δημοτικό σχολείο Σαγεΐκων σε ρόλο συντονιστή με τίτλο «Inclusion through Arts», και 2ετή διάρκεια οι μαθητές των Γ, Δ και Ε τάξεων μελέτησαν την παράδοση και τραγούδησαν το παραδοσιακό τραγούδι «Κόκκινα χείλη φίλησα».

Η παραπάνω δραστηριότητα  εντάσσεται στη θεματική ενότητα του Προγράμματος που αφορά τη μουσική. Οι μαθητές άκουσαν παραδοσιακά τραγούδια των χωρών που συμμετέχουν στο Πρόγραμμα (Φινλανδία, Τσεχία, Ισπανία, Κροατία, Λεττονία) και στη συνέχεια ασχολήθηκαν εκτενώς με τους στίχους του Ελληνικού παραδοσιακού τραγουδιού και την ερμηνεία αυτών. Οι μαθητές των μικρότερων τάξεων συμμετείχαν στη συγκεκριμένη δραστηριότητα  ζωγραφίζοντας τους στίχους.

Δημοσιεύθηκε στην Γενικά. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.