Ημέρα κατά της σχολικής βίας

Η ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 6 Μαρτίου και σκοπό έχει να ενημερώσει και να αφυπνίσει όλους τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς. Στόχος είναι να γίνει πρόληψη και αντιμετώπιση τέτοιων φαινομένων αλλά και να ευαισθητοποιηθεί η σχολική κοινότητα. Από μία τέτοια δράση δεν θα μπορούσε να απέχει το σχολείο μας καθώς η βία είναι ένα φαινόμενο που απασχολεί τους μαθητές μας. Σύσσωμο το σχολειό, με πρωτοβουλία της γυμνάστριας και της κοινωνικής λειτουργού, έκανε δράσεις και πορεία με συνθήματα και πανό κατά της βίας ενώ οι μαθητές ζωγράφισαν ζωγραφιές θέλοντας να περάσουν το δικό τους μήνυμα μέσα από τις εμπειρίες τους. Στο τέλος οι μαθητές με την βοήθεια της εκπαιδευτικού του Β΄2 ζωγράφισαν δύο τοιχογραφίες ως επιστέγασμα όλων το δράσεων για να θυμόμαστε το μήνυμα της φιλίας και της αγάπης καθημερινά.

Δημοσιεύθηκε στην Εκδηλώσεις 2023-2024. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.