Τα δικαιώματα του παιδιού

Στα πλαίσια του εργαστηρίου δεξιοτήτων της τρίτης θεματικής ενότητας με τίτλο “Ενδιαφέρομαι και ενεργώ: Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη” οι μαθητές του Α΄2 στοχάστηκαν σχετικά με τα δικαιώματα των ανθρώπων και πιο συγκεκριμένα τα δικαιώματα των παιδιών. Ο τίτλος του εργαστηρίου ήταν “Μπορώ μπορώ αλλά με σεβασμό¨. Αρχικά, διαβάσαμε παραμύθια και μάθαμε την ιστορία της Μαλάλα ενώ εκμυστηρευτήκαμε και τα δικά μας όνειρα που θα κάναμε πραγματικότητα αν είχαμε ένα μαγικό μολύβι. Μέσα από την ιστορία της Μαλάλα μιλήσαμε για την αξία της ειρήνης και τα δεινά του πολέμου. Οι μαθητές μας στην καθημερινότητά τους έχουν πολλά παραδείγματα παιδιών που τα δικαιώματα τους καταπατώνται γι’ αυτό και το θέμα αυτό δυσκόλεψε πολύ τους μικρούς μαθητές της Α’ δημοτικού που πραγματοποιήθηκε το εργαστήριο. Μέσα όμως από τις δραστηριότητες και τα παιχνίδια οι μαθητές κατάλαβαν πως ένα καλύτερο κόσμο τον δικαιούμαστε όλοι και θα τον χτίσουμε μαζί.

Το Μαγικό Μολύβι της Μαλάλα https://www.youtube.com/watch?v=TP0xnA6it-8

Δημοσιεύθηκε στην Εκδηλώσεις 2022-2023. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.