Ψηφιακές Περιηγήσεις Διεθνούς Φήμης Μουσείων

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ΚΑ229 που έχει αναλάβει  το Δημοτικό σχολείο Σαγεΐκων σε ρόλο συντονιστή με τίτλο «Inclusion through Arts», και 2ετή διάρκεια οι μαθητές όλων των τάξεων σε συνενόηση με τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων τους, επέλεξαν και παρακολούθησαν ψηφιακές περιηγήσεις Διεθνούς φήμης μουσείων. (π.χ. Λούβρο)

Η παραπάνω δραστηριότητα  εντάσσεται στη θεματική ενότητα του Προγράμματος που αφορά τις καλές τέχνες.. Οι μαθητές αφού παρακολούθησαν τις ψηφιακές πειηγήσεις, αποτύπωσαν τις εντυπώσεις τους ζωγραφίζοντας, παράγοντας προφορικό και γραπτό λόγο τόσο στην Ελληνική Γλώσσα όσο και στην Αγγλική.

Ίδια δραστηριότητα στα σχολεία τους έκαναν και οι εταίροι του προγράμματος: Φινλανδία, Τσεχία, Ισπανία, Κροατία και Λετονία.

Δημοσιεύθηκε στην Γενικά. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.