25η Μαρτίου 1821

Για ακόμα μία φορά με τους μαθητές αποδώσαμε φόρο τιμής στους αγωνιστές του 1821. Με τους μαθητές μιλήσαμε για το αγαθό της ελευθερίας και για τον αγώνα για την ανεξαρτησία της Ελλάδας. Ένας πόλεμος έχει πάντα οδυνηρές απώλειες για όλες τις πλευρές και πάντα προσπαθούμε να αποφύγουμε τις συγκρούσεις αλλά η ελευθερία είναι το υπέρτατο αγαθό! Στα πλαίσια της γιορτής οι μαθητές της Ε’ και της ΣΤ’ δημοτικού με τη βοήθεια των δασκάλων τους ετοίμασαν θεατρικά, ποιήματα, χορούς και τραγούδια. Τα παιδιά έδειξαν τεράστιο ζήλο και αφοσίωση ώστε να μάθουν τα λόγια τους στα θεατρικά και τα βήματά τους για τους χορούς. Η γιορτή στέφθηκε με επιτυχία και οι γονείς μαζί με τους μικρότερους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς καταχειροκρότησαν τα παιδιά. Την επόμενη μέρα οι μαθητές μας φόρεσαν τα χρώματα της γαλανόλευκης και κατέθεσαν στεφάνι στο ηρώο μετά από τον εκκλησιασμό. Οι εορτασμοί συνεχίστηκαν με την παρέλαση των μαθητών κάτω από τις επευφημίες του πλήθους που συγκεντρώθηκε να τους καμαρώσει!

Δημοσιεύθηκε στην Εκδηλώσεις 2022-2023. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.