Εκμάθηση της γλώσσας των μαθητών

Στο σχολείο μας ο μεγαλύτερος πληθυσμός μαθητών είναι Ρομά. Αυτό από μόνο του κατατάσσει το σχολείο μας σε ένα πολυπολιτισμικό σχολείο με πολλές διαφορετικές κουλτούρες που έρχονται σε επαφή και αλληλεπιδρούν. Στα πλαίσια του αμοιβαίου σεβασμού των πολιτισμών οι εκπαιδευτικοί παρακολουθούν συχνά σεμινάρια και επιμορφώσεις για των πολιτισμό, την κουλτούρα αλλά και τις τεχνικές με τις οποίες οι μαθητές μπορούν να μάθουν αποτελεσματικά. Στα πλαίσια της αποδοχής και της κατανόησης των μαθητών και θέλοντας το σχολείο να δώσει χώρο στο δυναμικό που φέρουν τα παιδιά και στις προϋπάρχουσες γνώσεις τους οι μαθητές διδάσκουν τους εκπαιδευτικούς τα ήθη και τα έθιμά τους αλλά και την γλώσσας τους. Τα παιδιά χαίρονται πάρα πολύ τη διαδικασία να εξετάζουν τους εκπαιδευτικούς και να βλέπουν την πρόοδό τους!

Δημοσιεύθηκε στην Εκδηλώσεις 2022-2023. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.